Site Overlay

Životní styl důchodců

Se stářím je spojeno mnoho jevů, které si mladší lidé vůbec neuvědomují. Nejen že ztrácíte fyzickou sílu a snižuje se vám kondice. Někteří důchodci bohužel ztrácejí své nejbližší přátelé, se kterými trávili volný čas. Společně s nimi tedy přicházejí i o aktivity, kterým se spolu věnovali.
cvičení u vody

Starý člověk tedy postupně přichází o všechny zvyky, které určovaly jeho životní styl. Proto je důležité pomoci důchodcům nalézt nové aktivity, díky kterým si budou stále udržovat pozitivní náhled na život a fyzickou zdatnost.
 

Nepodceňujte jejich schopnosti

            Jednou z aktivit, která je velmi účinná a zábavná, je učení se na hudební nástroj. Možná si říkáte, že to staří lidé nezvládnou, a že tohle je aktivita pro děti, ale to jste na omylu. Samozřejmě by bylo naivní očekávat, že se z vaší babičky stane hudební virtuóz. Učení hry na hudební nástroj má ale velmi příznivý vliv na fungování mozku a na udržování jemné motoriky rukou.
babička fotografka
            Pokud se důchodce nějaké činnosti věnuje sám, například pletení, proč jej nezapojit do skupiny jiných důchodců se stejným zájmem? Pravidelný kontakt s lidmi totiž mnoha starým lidem schází, obzvláště pokud žijí úplně sami.

            V dnešní době lze navíc vyzkoušet velmi zajímavý a osvědčený způsob, jak osamělého důchodce opět zapojit do chodu domácnosti. Rodina si totiž může úplně cizí babičku „pronajmout“. Tento fenomén je v dnešní době stále oblíbenější, protože je výhodný pro obě strany.

Zatímco rodina získá do domácnosti babičku, jejíž společnost a pomoc postrádá, důchodkyně se stane plnohodnotným členem rodiny, a nebude se už cítit osaměle, nebo nepotřebně. Tento zvláštní způsob zapojení se do rodiny samozřejmě není pro všechny a občas trvá déle, než důchodce najde takovou rodinu, která mu bude vyhovovat. Rozhodně to ale stojí za zvážení.
babička s vnukama
            Každému důchodci bude vyhovovat něco jiného, ale právě to, že bude zkoušet nové věci, mu bude dodávat motivaci a udržovat ho v pozitivní náladě.